top of page

Medyada Menenjit

Herkese merhaba. Sağlıklı günler diliyoruz.


Salgın hastalıkların toplumsal bilgilendirilme ile ilişkisini günümüzde çok açık bir şekilde görmekteyiz. Neredeyse 10 aydır tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınına karşı aşı ve tedavi aşamaları devam etmekte iken aslında belki de onlardan da hızlı olarak toplumsal bilgilendirilme çalışmaları devam etmektedir. Salgın hastalıklara çözüm ve tedavinin bulunmasına kadar geçen süreçte toplumsal halk sağlığını korumaya yönelik çalışmaların etkisini kolayca görebilmekteyiz.


Toplumsal enformasyonun bir önemi de salgın hastalıkların kontrol altına alınması sürecinde hem zaman kazandırması hem de bireylerin kontrol altında enfekte olmasını sağlayarak bir “yarı sürü bağışıklığı” etkisini oluşturmasıdır. Ayrıca aşı ve tedavi çalışmalarının aksine herhangi bir etik problem oluşturmadığından salgın başlangıcından itibaren uygulanabilir olmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü bilim otoriteleri salgın hakkındaki toplumsal enformasyonun önemini sıklıkla vurgulamaktadır.


Toplumsal bilgilendirilme; geçmişte gazeteler, radyo ve televizyon aracılığı ile yapılırken günümüzde daha çok internet ve sosyal medya aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak televizyonun etkisi gazete ve radyoların aksine devam etmektedir. Özellikle COVID-19 salgını ile ilgili yayınlar güncelliğini ve sürekliliğini kaybetmemiştir.


Ancak hem dağılımının hem de görülme oranının COVID-19 ile karşılaştırılması mantıksız olan Menenjit hastalığının medyada yeterli yer bulamadığını söylemek durumundayız. Bunun birden fazla sebebi bulunmaktadır.

Öncelikle Menenjit hastalığının haliyle antik bir hastalık olduğunu söylemek gerekir ve insanoğlu şöyle veya böyle bu hastalıkla binlerce yıldır mücadele etmektedir. Bu durum, hastalığın ciddiyetini azaltmamasına rağmen toplumsal olarak adeta “unutulmaya” yol açabilmektedir. Elbette bu unutma hali bilinçli bir durum değildir.

Ayrıca Menenjit hastalığının görülme sıklığı da bu unutulma veya bilgisizlik haline katkı sağlamaktadır.Ana Akım Medya

Ana akım medyanın internet sitelerin