top of page

Emine Gündoğdu'nun Hikayesi

Emine Gündoğdu, şu anda 47 yaşında ama maalesef ne yaşının bilincinde ne de yaşadıklarının. Henüz 3 yaşındayken menenjit geçirmiş ve maalesef teşhis ve tedavide geç kalınmış. Gelin hep beraber Emine Hanım’ın hayatına yakından bakalım.


1974 yılında Adıyaman’ın bir köyünde doğdu. 3 yaşına kadar yaşıtlarından farkı yoktu ama bir gece aniden yüksek ateşle birlikte havale geçirdi. Durumunun kötüleştiğini gören ailesi onu hemen en yakın sağlık ocağına götürdü. Tabii o zamanlar Adıyaman’ın bir köyündeki sağlık ocağının da ne kadar iyi sağlık imkanları olabilir ki? Görevli hekim Emine’nin sadece yaygın görülen bir enfeksiyondan dolayı yüksek ateşinin olduğunu düşünmüş ve birkaç ateş düşürücü ilaç vermiş. Sonrasında Emine çok büyük sağlık problemleri yaşamasa da ailesi Emine’nin zekâ olarak fazla gelişmediğinin farkına varmış. 5 yaşındayken yakalandığı zatürreden dolayı durumunun ağırlaşması üzerine ailesi onu Gaziantep’teki araştırma hastanesine götürmüş ve çok büyük bir gerçekle karşı karşıya kalmışlar: Emine’nin 3 yaşındayken fenalaşmasının sebebi sıradan bir enfeksiyon değil menenjit geçirmesiymiş.


Tedavide artık çok geç kalındığının farkına varan ailesi yapacak bir şeyin olmadığını anlamış ve evlerine dönmüşler. Emine, 5 yaşından 40 yaşına kadar çok ciddi sağlık sorunu yaşamamış ama zekâ ve algı açısından durumu hiçbir zaman düzelmemiş. Yani fiziksel olarak yaşı 40 civarında olmasına rağmen zekâ yaşı hala 5 yaşındaki bir çocuktan farksızmış. Bu süreçte özellikle annesinin Emine üzerinde çok büyük emeği olmuş çünkü Emine ne tuvalet ihtiyacını giderebiliyor ne banyosunu yapabiliyor ne yemek pişirebiliyor ne de tek başına bir iş yapabiliyormuş. Ancak sorunun daha büyük olan kısmının 40 yaşından sonra olacağını kimse bilmiyormuş. 40 yaşından sonra Emine sürekli karın ağrısından şikayetçi olmaya başlamış. Ailesi onu gerek Adıyaman gerek de çevredeki Gaziantep, Malatya, Adana gibi büyük şehirlerin hastanelerine götürse de herhangi bir fiziksel karın ağrısı sebebi bulunamamış. Sorunun psikolojik olduğunu düşünen aile çareyi psikiyatristlere gitmekte aramış ancak hiçbir psikiyatrın verdiği ilaç da Emine’yi iyi etmeye yetmemiş. Şu an Emine 47 yaşında ve gün geçtikçe durumu daha da kötüleşiyor. Tabii ki bu süreçte onun bakımını yapan başta annesi olmak üzere tüm ailesi hem psikolojik hem de fiziksel anlamda çok yorgun düşmüş durumda. Öyle ki durumu kabullenemeyen ve artık duruma dayanacak gücü kalmayan annesi; sinir hastalığı, tansiyon hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yakalanmış.

Emine’nin annesinin ise bizlere söylediği tek bir şey var: “Benim yaşadığım şeyleri yaşamamak ve önlem almak sizin elinizde. Vakit geç olmadan çocuklarınızın ve kendinizin iyiliği için onlara Menenjit aşısı yaptırın. Derdi başına gelen hastalığı da çeken bilir.”
470 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page